top of page

גילום המחשבה

והכל על פי רוב המעשה.... מאמצע שנות ה-90 אנו מקדמים מיזמי שתוף פעולה בין שכנים עברים וערבים בהר חברון. התחלנו בהסבת כרמים בבעלות פלסטינים לטיפוח נקי ומקיים והפקנו ביחד מיץ ענבים מלא ואורגני. המשכנו ביצור טחינה מלאה במיפרט מאד איכותי המתחיל בבחירת זן השומשום המעולה 'חומרה' , עובר בהנבטה וכבישתו באבני ריחיים ומסיים באריזתו בכלי חרס בעבודת יד. ברקע המזון לגוף אנו מקדמים מיזם משותף להפקת אנרגיה מתחדשת מטורבינות רוח שיביא עצמאות אנרגטית לחבל הארץ המרתק בו אנו חיים במקביל למחקר ישומי תומך.

#1

 

מיץ ענבים אורגני


לגפנים טוב בהר חברון. כך משחר ההיסטוריה המתועדת המוכרת לנו. לאחר תקופת התמחות ממושכת ביצור מיץ ענבים אורגני בקירבת הבית התחלנו במיזם משותף עם שכנינו הכורמים בבקעת חברון ובני נעים שתכליתו הסבה לטיפוח אורגני. המטרה הגדולה של מעבר לחקלאות טבעית ונקיה תומרצה בתמורה טובה והוגנת יותר לכורמי הר חברון. למעשה עיקר העבודה היתה בשיחזור שיטות טיפוח הגפן המקוריות בטרם כניסת הכימיקלים לעולמם. המיץ שנוצר מלא וטעים מאד ומכיל 4 זני גפן יחודיים להר חברון שכל אחד תורם מאיכותו היחודית. עשינו השתדלות יתרה בהבאת המיץ לשוק במחיר שווה לכל נפש

#2

 

טחינה שמית


איך עושים את הטחינה הכי טובה שיש ? פשוט. עושים הכי פחות : מתחילים בזן השומשום האיכותי ביותר, חומרה אתיופי, שוטפים אותו תוך הנבטה קלה, מייבשים באויר חם וטוחנים באבני רחיים תוך שמירת חום נמוך. נשמע פשוט ? נכון, אם אתה מייצר לצריכה ביתית. במעבר ליצור כמותי, מסתבר שהרבה יותר קל לטחון שומשום מקולף אבל אז נפרדים מכל הברכה המינרלית שבקליפה. התעקשנו ולאחר תקופת ניסיון ממושכת עם משפחת שאוור מחברון , הצלחנו לייצר טחינה מלאה במיפרט הזה. כצפוי, בדיקות המעבדה לא הכזיבו והטחינה מובילה ברמת הערכים התזונתיים הרצויים.. גם כאן אנו נאמנים ליעד ערכי של עמידה במיפרט הכי איכותי ומחיר שווה לכל נפש.

#3

 

אנרגיה מתחדשת

 

מצפון הארץ עד דרומה יש בסך הכל חמישה איזורים "רוחניים" במיוחד כך שניתן להפיק בהם חשמל ירוק מטורבינות רוח בהיקף משמעותי. דרום הר חברון הינו אחד מהם. במהלך חמש השנים האחרונות נרקם מיזם שת"פ על קו התפר שתכליתו הפקת אנרגיה מתחדשת בהיקף שיענה על כל צריכת החשמל האיזורית. המיזם מייצר שינוי תודעתי חשוב שאינו דורך על אף אחת מן היבלות המוכרות לנו בקו התפר : הוא עונה ליעד לאומי שקבעה ממשלת ישראל לתיעדוף אנרגיה מתחדשת, הוא מייצר חשמל ירוק בהיקף משמעותי, הוא מייצג שיתוף פעולה של ישראלים ופלסטיניים על קו התפר, הוא נעשה בהסכמת מלאה של  כל בעלי הקרקע והוא מכניס חיים חדשים לאיזור מיושב בדלילות. 

#4

 

מפגשי יצירה

 

בהמחשות למעלה נגענו במוצר משותף סופי ומוקפד שאיכותו צריכה לדבר בעד עצמה גם אם המשתמשים אינם מודעים לאמירה הערכית המגולמת בו.

 

עם הזמן גילינו שהרוח הטובה שיצרה את המוצרים היא זו שערבה לאיכותם. גם גילינו שהיצירה המשותפת שעבורינו כל כך מובנת מאליה, דורשת אימון.

 

בכדי לעורר את האהבה אנו יוזמים לעיתים מפגשי יצירה משותפת שבהם שכנים עברים וערבים מתכנסים יחדיו בחוויה של יצירה בידיים ממש. מפיסול וכדרות בחומר המקומי, אפיה מסורתית בטאבון, העברת טיפים חקלאיים , שיטות בניה אקולוגית או סתם בניה והפרחת עפיפונים.

 

ברוח המפגש , אנו מקדמים את היוזמה המתקראת 'נתיב אברהם' שמביאה את בני כל הדתות מרחבי העולם, ללכת וללמוד את דרכו המיתולוגית של אברהם מחרן בטורקיה, דרך סוריה, ירדן והר חברון ועד לבאר שבע.

 

bottom of page